Wśród wielu propozycji, rankingów, ofert książkowych, wśród analiz czytelniczych na tegoroczne lato, chciałabym zaproponować trochę odmienną formę obcowania z literaturą.

 

Odkrywanie jej oblicza z zupełnie innej strony. Poznanie twórców, ilustratorów, opowiadających o genezie swoich książek,  o tym skąd czerpią pomysły i czy wena twórcza nie jest przypadkiem przereklamowana?

Wybierzecie się do Trójmiasta, aby chłonąć jego atmosferę, uczestniczyć w spotkaniach i dyskusjach literackich. Dużo się będzie działo, a temu towarzyszyć będą książki i wakacyjna atmosfera. Chciałabym, abyście pooddychali morską bryzą, dostrzegli piękno Gdańska, Sopotu i Gdyni – miejsc, tętniących kulturą, goszczących wybitnych twórców i wydarzenia. Tu warto być!

 

Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni w dniach 31lipca -2sierpnia – ta letnia impreza odbędzie się w jednym z najpiękniejszym miejsc w Gdyni – na Bulwarze Nadmorskim. Odbędą się spotkania ze znanymi i cenionymi autorami, animacje artystyczno-literackic dla dzieci. Nie zabraknie też stoisk z dobrą literaturą w korzystnej cenie.
Ubiegłoroczny Plener był fantastycznym wydarzeniem, który wzbogacił moje literackie doświadczenia. W tym roku na pewno nie ominę cyklu spotkań i mam nadzieję, że znów zaopatrzę się w sporą ilość nowych książek.

 

Do Sopotu pewnie nikogo nie muszę zapraszać. Letni kurort ma tak wiele do zaoferowania, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Polecam wydarzenie – Literacki Sopot (20 – 23 sierpnia), które już ma swoją renomę wśród pisarzy, wydawców i czytelników.

W tym roku festiwal zostanie zdominowany przez literaturę czeską. Gośćmi będą – Peter Zelenka, Jaroslav RudiŠ czy wybitna Petera Hulova. Najpiękniejsze zakątki odwiedzą tez Hanna Krall, Wojciech Tochman, Anna Janko, Małgorzata Szejnert czy Magdalena Tulli. Zapowiada się bardzo gorąca atmosfera, w wybitnym towarzystwie, któremu będzie przewodniczył Michał Nogaś.

Literacki Sopot to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki. Już nie mogę się doczekać!

Jeśli ktoś marzy o tym, żeby lepiej poznać Gdańsk, nie tylko od strony historycznej, ale także poznać jego wnętrze z całym duchowym bogactwem, ukrytym w literackim dorobku pisarzy, to polecam cykl wycieczek „Literacka wizja lokalna” zorganizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Pisarz – śledczy będzie tropić najważniejsze jego zdaniem, miejsca dla literatury regionu. Po Żuławach oprowadzi nas Andrzej Kasperek, po zakamarkach Gdańska Krystyna Chwin.

Jeszcze jest wiele do odkrycia i wiele do zrozumienia w literaturze Pomorza. Jestem bardzo ciekawa.
Scena Kulturalna zapowiada na przełomie lipca i sierpnia spotkania z osobowościami, między innymi z Hanną Bakułą, Jerzym Fedorowiczem czy Alicją Resich-Modlińską, którzy będą opowiadać historie z „wielkiego świata” okraszone humorem, skłaniające do refleksji i inspirujące. Nie przegapcie tej okazji, jeśli tylko będzie, w którymś z wakacyjnych miasteczek – Hel, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Łeba czy Mielno. Będzie okazja, aby zdobyć książkę i autograf.

A jeśli już o Łebie wspomniałam to koniecznie wstąpcie na IV edycję Lata z książką w dn. 17- 19 lipca.

Wybierzcie leżak i posłuchajcie Ałbeny Grabowskiej, opowiadającej o swojej najnowszej trylogii „Stulecie winnych”. Spotkacie podróżnika i gawędziarza Wojciecha Cejrowskiego, czy publicystę i dziennikarza  Krzysztofa Mroziewicza, który opowie o życiu na walizkach i zdradzi kulisy powstania swoich najnowszych powieści. Najmłodszych rozbawi dobrze znany Pan Pierdziołka.

Ciekawe i piękne miejsca, znani ludzie, wybitni pisarze zawitają nad Bałtyk, nie tylko poplażować, ale zaproponować swoim czytelnikom ciekawą książkę, interesującą rozmowę, zdradzić pisarskie plany. Pomorze oferuje mnóstwo atrakcji, gwarantując doskonałą zabawę, moc wrażeń.

Zapraszam!