Odkrywanie jej oblicza z zupełnie innej strony. Poznanie twórców, ilustratorów, opowiadających o genezie swoich książek, o tym skąd czerpią pomysły i czy wena twórcza nie jest przypadkiem przereklamowana?
Wybierzecie się do Trójmiasta, aby chłonąć jego atmosferę, uczestniczyć w spotkaniach i dyskusjach literackich. Dużo się będzie działo, a temu towarzyszyć będą książki i wakacyjna atmosfera. Chciałabym, abyście pooddychali morską bryzą, dostrzegli piękno Gdańska, Sopotu i Gdyni – miejsc, tętniących kulturą, goszczących wybitnych twórców i wydarzenia. Tu warto być!
Do Sopotu pewnie nikogo nie muszę zapraszać. Letni kurort ma tak wiele do zaoferowania, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Polecam wydarzenie – Literacki Sopot (20 – 23 sierpnia), które już ma swoją renomę wśród pisarzy, wydawców i czytelników.
W tym roku festiwal zostanie zdominowany przez literaturę czeską. Gośćmi będą – Peter Zelenka, Jaroslav RudiŠ czy wybitna Petera Hulova. Najpiękniejsze zakątki odwiedzą tez Hanna Krall, Wojciech Tochman, Anna Janko, Małgorzata Szejnert czy Magdalena Tulli. Zapowiada się bardzo gorąca atmosfera, w wybitnym towarzystwie, któremu będzie przewodniczył Michał Nogaś.
Literacki Sopot to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki. Już nie mogę się doczekać!
Jeśli ktoś marzy o tym, żeby lepiej poznać Gdańsk, nie tylko od strony historycznej, ale także poznać jego wnętrze z całym duchowym bogactwem, ukrytym w literackim dorobku pisarzy, to polecam cykl wycieczek „Literacka wizja lokalna” zorganizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Pisarz – śledczy będzie tropić najważniejsze jego zdaniem, miejsca dla literatury regionu. Po Żuławach oprowadzi nas Andrzej Kasperek, po zakamarkach Gdańska Krystyna Chwin.
A jeśli już o Łebie wspomniałam to koniecznie wstąpcie na IV edycję Lata z książką w dn. 17- 19 lipca.
Wybierzcie leżak i posłuchajcie Ałbeny Grabowskiej, opowiadającej o swojej najnowszej trylogii „Stulecie winnych”. Spotkacie podróżnika i gawędziarza Wojciecha Cejrowskiego, czy publicystę i dziennikarza Krzysztofa Mroziewicza, który opowie o życiu na walizkach i zdradzi kulisy powstania swoich najnowszych powieści. Najmłodszych rozbawi dobrze znany Pan Pierdziołka.
Ciekawe i piękne miejsca, znani ludzie, wybitni pisarze zawitają nad Bałtyk, nie tylko poplażować, ale zaproponować swoim czytelnikom ciekawą książkę, interesującą rozmowę, zdradzić pisarskie plany. Pomorze oferuje mnóstwo atrakcji, gwarantując doskonałą zabawę, moc wrażeń.
Gdybym tylko mogła tam być… Niestety urlop mam dopiero pod koniec sierpnia 🙁
Miałam nawet się zgłosić do pracy do Sceny Kulturalnej, ale niestety nie mogłam. Świetna sprawa. Muszę się wybrać i koniecznie odwiedzić.
Awiolu, czekam na relacje z festiwali literackich w Łodzi.
Może, jednak coś się wydarzy i wpadniesz do Sopotu – będą fantastyczni twórcy! Serdecznie Cię zapraszam 🙂
To zupełnie inne poznanie literatury niż tylko czytanie. Warto słuchać, warto uczestniczyć w dyskusji i poznać ulubionego pisarza. Pozdrawiam 🙂
Cieszę się, że nad morzem nie zapomina się o książkach… 🙂
Morze, plaża i dobra książka! To jest to!!!
Czytanie książek to cudowne hobby, bo można je realizować wszędzie i o każdej porze.
Jasne 🙂 Latem jest najfajniej, bo jest tyle miejsc, gdzie można spędzić czas z książką – kawiarnia, park, plaża, balkon, i wiele innych.
Cieszy mnie to, że nad morzem przyjemnie można połączyć z … przyjemnym 😉 Czyli leniuchowanie na plaży, z obcowaniem z literaturą 🙂 Niestety, ja już swój urlop zakończyłam i raczej nie zawitam już w tym roku nad Bałtykiem.
Szkoda, na pewno byłabyś zachwycona pobytem 🙂
Będę Ci wtórować w zapraszaniu do Trójmiasta 🙂 Tutaj zawsze warto być 🙂 Moje miasta, a wiesz, że ja jestem sekretną ambasadorką 🙂