maska
Zaklęcia miłosne, przestrogi, aforyzmy, znajdziemy je w książce „William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze”. Słowa mistrza aktualne od setek lat, ukazujące prawdziwą naturę człowieka, wybrała dla nas Dorota Malinowska-Grupińska. Zrobiła to wspaniale!

Nie pogubimy się w gąszczu wypowiedzi, gdyż kluczem do zrozumienia szekspirowskich spostrzeżeń będzie miłość, władza, mądrość, kara, los, wojna, sprawiedliwość, śmierć i wiele innych. Złote myśli wzbogacone są o miedzioryty Samuela Pufendorfa, także ilustracje Daniela Chodowieckiego, które wprowadzą nas w klimat utworów poety.
 
„Cóż to? Wy drżycie? Wszyscy się lękacie?
Nie chce was ganić – jesteście śmiertelni… „
 

Nie drżyjcie, nie myślcie że Szekspir jest niemodny, a jego historie straciły swój rezonans. Nic bardziej mylnego, „nie chce was ganić”. Wszystko o czym pisał sławny Stratfordczyk żyje w nas tu i teraz – miłość, nienawiść, lęk, chciwość, śmierć, władza… Od wieków nic się nie zmieniło. Każda epoka znajduje w jego sztukach to, czego sama szuka i co sama chce zobaczyć.

Historia jest okrutna, wielcy giną, mali zostają. Wszystko okazuje się pozorem: wierność, miłość, nawet nienawiść. Zbrodnia jest bezkarna, piękność wybrała brzydotę, a życie ludzkie jest ulotne. Od wyroków losu nie można się już uwolnić. Należy odegrać swoją rolę i przy akompaniamencie śmiechu głupca zejść ze sceny…

 
„To życie tylko cieniem jest przelotnym,
Nędznym aktorem, co przez swą godzinę
Na scenie świata pawi się i puszy,
I milknie potem; to opowiadana
Z krzykiem i furią powieść przez idiotę,
Nic nie znacząca”.
 

Świat pełen jest ludowych wierzeń magicznych obrzędów, też bolesnej prawdy. Tutaj rozum i namiętność toczą spór. Pożądanie władzy, cierpienie, śmierć i zmienność losu ujawniają swoje prawdziwe oblicze. W tej grze pełno jest zasadzek. Czyżby wynik rozgrywki znał tylko błazen? Ten komentator rzeczywistości, w swej wesołości gorzką przepowiadający przyszłość.

„Rodząc się płaczemy,
Żeśmy na wielką błaznów przyszyli scenę”.
 
 
Postacie szekspirowskie są zagadką, niespodzianką. Wydaje się im, że tworzą historie by za moment przekonać się, że są tylko jej przedmiotem. To ludzie z krwi i kości często indywidualiści, targani silnymi emocjami. Nie wspierają ich bogowie – oni milczą. Są równie okrutni jak natura i historia.
 
„A Bóg, gdy kary godzina dojrzeje,
Na grzeszną głowę ciśnie piorun zemsty”.
 
Szekspir buduje swoje dramaty na zasadzie kontrastu. Po lirycznych uniesieniach rozśmieszą nas sprośne żarty. Wzniosłość i trywialność miesza się co chwilę jak w ludowej szopce. Świat, który pokazuje jest brutalny, oparty na walce przeciwieństw, jednocześnie nasycony ludzką prawdą.
 
 
Warto powracać do utworów Szekspira, poświęcić czas na sztuki teatralne, utrwalać cytaty, bo nigdzie indziej nie znajdziemy tak ogromnego i porywającego ładunku humanizmu. Nigdzie, jak tylko u niego, odkryjemy wiarę w ludzką szlachetność, umiłowania życia, podziwu dla świata. Przekonamy się też, że niemożliwe jest zbudowanie sprawiedliwego ustroju i „doskonałości” ludzkiej.
 
„Zabawne ludzkie szaleństwo!
Gdy nasza fortuna omdlewa, najczęściej przez
własne nasze błędy, składamy winę naszej niedoli
na słońce, księżyc i gwiazdy, niby że zostaliśmy
łotrami z konieczności, głupcami przez niebieskie
zrządzenie, hultajami, złodziejami i oszustami przez
sfer przewagę, pijakami, kłamcami i cudzołożnikami
przez wymuszone posłuszeństwo wpływom
planetarnym; słowem, że wszystkie nasze występki
są tylko bożym zrządzeniem”.
 
 

Wszystkie cytaty pochodzą z książki:

William Szekspir. Cytaty najpiękniejsze

Dorota Malinowska-Grupińska
Wydawnictwo MG
ISBN 9878377792438
rok wydania – 2014

Recenzja ukazała się na portalu PAPIEROWE MYŚLI