Nie samymi blogami książkowymi człowiek żyje! Fajnie czasami zerknąć do czasopism. Znaleźć artykuły, które pozwalają spojrzeć na świat, tym razem nie przez pryzmat monitora, ale szeleszczących przyjemnie kartek, oszałamiających zdjęć i przykuwających uwagę artykułów.

 

Ach, jak ja lubię ten lekki stan zawieszenia, konsternacji, bo oto znalazłam naprawdę dobry tekst, który zainspirował mnie do poznania tematu lepiej, który odpowiedział na pytanie, od dawna mnie nurtujące i wreszcie jest! A jeszcze bardziej cieszy, gdy znajdę rewelacyjny artykuł o ulubionej bohaterce szklanego ekranu. Kto nie lubi Leny Dunham? Dziewczyna została głosem pokolenia millenialsów.

Co jeszcze zauważyłam, przeczytałam, co polecam – przeczytajcie. Zapraszam 🙂

W lutowym wydaniu Zwierciadła zwrócił moją uwagę artykuł „Być kobietą w… Rosji” o tym jak Rosja kobietami stoi w większości bezrobotnymi, zarabiającymi o wiele mniej od mężczyzn – na tych samych stanowiskach, najczęściej samotnie wychowującymi dzieci, próbującymi nadążyć za europejskim trendami w modzie, preferującymi krzykliwy makijaż i potulnie zgadzającymi się na przemoc ze strony mężczyzn. Jeśli ogarnęła cię złość na taki stan rzeczy i dziwisz się, jak te Rosjanki mogą sobie na to pozwolić przeczytaj tekst „Dzikość serca„, w którym specjalistki od stanów granicznych naszych emocji, opowiadają czym jest złość, jak sobie z nią radzić i kiedy szukać pomocy. To niezłe kompendium zainteresuje chyba każdego, bo raczej większość z nas ma momenty krytyczne, które czasami nas przerastają. A jeśli ktoś nie zajrzy do miesięcznika, to warto  pamiętać, że:

„Złość nie jest ani dobra, ani zła i nawet jeśli będziesz ukrywać ją w sobie, prędzej czy później wydostanie się na zewnątrz. Zarządzanie złością polega na byciu świadomym swoich uczuć i potrzeb i rozwijaniu umiejętności ich w konstruktywny sposób”.


 

W najświeższym Sensie jak zwykle dostałam pożądaną porcję motywacji, za sprawą historii  Agnieszki Prucia, która opowiada o tym jak „Wziąć sprawy w swoje ręce” i połączyć pasję z pracą. Autorka bloga, filozofka, podróżniczka twierdzi, że „to o czym odważymy się marzyć, mamy szansę zrealizować. Wszystko zaczyna się w sercu, a potem w głowie”. Wierzy, że w życiu należy iść za głosem serca i konsekwentnie się tego trzyma. Inspirująca relacja! Oprócz wielu życiowych spostrzeżeń, jakie znajdziecie w tym numerze polecam, także tekst Macieja Szyciłło na temat afrodyzjaków, nie tylko walentynkowych. Nie obyło się bez świetnego przepisu na aromatyczną czekoladę na gorąco. „Zjedz mnie” przykuwa, przede wszystkim smakiem miłości!

A jeśli już o afrodyzjakach i miłosnych podchodach to nie możecie ominąć artykułu w Wysokich Obcasach extra pt „Pan Grey ma kłopoty„, czyli o skutkach czytania nieodpowiednich książek. Ich literackie poznanie „powoduje zaburzenia erekcji”. A kto inny stwierdza:

„Po wpływem „Pięćdziesięciu twarzy Greya” wiele kobiet uwierzyło, że w sypialni można dużo więcej niż tylko spać. Nie bardzo wiemy, czemu potrzebowały tej książki…”

Ile czytelników tyle opinii, spostrzeżeń, wniosków. Ja polecam wyjazd na narty i wspólną przygodę na ożywienie relacji. Artykuł „Tylko nie Alpy!” będzie ciekawym przewodnikiem po górskich kurortach. Osobiście polecam Jakuszyce 🙂

Wywiad z Ewą Błaszczyk poruszył każdą strunę mojej wrażliwości – „Niech to życie żyje”. Bohaterka codzienności, walcząca o swoją córkę, ale też o inne dzieci, znajdujące się w śpiączce. Opowiada o dniach z niepełną rodziną, o potrzebie pomagania, o tym ile w niej jest jasności, nadziei na lepsze i chęci spełnienia własnych marzeń.
Nie bójcie się tego wywiadu, bo Ewa Błaszczyk nie epatuje cierpieniem – jest pokorna cierpliwa i niezłomna. Cudownie czytać o takich ludziach.

Dajcie się uwieść Polityce, w której można podziwiać prace Escifa, jednego z najważniejszych przedstawicieli street artu – „Murmistrz”. A w „Hardkorowo normalni” opowiedzą co jest obecnie modne i dlaczego karierę robi czasownik „vape” czy rzeczownik „normcore” Na co ta moda? Sprawdźcie!

Jeśli już o sztuce to zerknijcie na „Skandal w Polwsadzie”, dowiecie się czemu film „Polskie gówno” powstawał tak długo i o czym opowiada ten anarchistyczny kabaret w reżyserii Tymona Tymańskiego. Za to reżyserka serialu „Dziewczyny” wydaje swoją debiutancką książkę „Nie taka dziewczyna” – opisuje wszystko! Nie obyło się bez afer i zamieszania. Jestem ciekawa, co moja ulubiona bohaterka ma do powiedzenia, przedstawiając w krzywym zwierciadle świat, w którym żyje i tworzy. Nie odpuście sobie reportażu o Sławku Szmalu „Kasa czyni cuda”. Niesamowity zawodnik, świetny człowiek!

Subiektywny przegląd prasy jest mało książkowy 🙁 Zwróciłam uwagę na zjawiska i osoby, które pozytywnie nastrajają do przyszłości, które zachęciły do zobaczenia odległych miejsc i tych całkiem bliskich. Obejrzenia, przeczytania, posmakowania… Czyli czerpania radości z życia!