Często szukam inspiracji do artykułów w miejscach, w których teksty składają się w większej mierze ze słów, niż z obrazków, gdzie ważny jest język wypowiedzi, zaskakujące spojrzenie autora na temat.

 
Wypatruję witryn tworzonych z pasją, otwartych na różne nurty artystyczne. Takich, gdzie znajdę odważne opinie poparte merytorycznym komentarzem. Chcę więcej wiedzieć o ludziach mających ciekawe spojrzenie na kulturę i życie. Interesują mnie nowości wydawnicze, ale też lektury sprzed lat. Nie stronię od pięknych zdjęć, artystycznych ilustracji, humorystycznych scenek.
 
Dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi ulubionymi wirtualnymi magazynami. Mają nie tylko dobre treści, ale też przyciągają uwagę swoim ciekawym wyglądem. Czytając je, mam wrażenie, jakbym przeglądała luksusową gazetę o kulturze, czy sztuce.
 
Na pewno większość z Was ma swoje wirtualne „zakamarki”, takie na które zaglądacie w wolnej chwili, sprawdzając, co akurat w kulturze „piszczy”, jakie są oficjalne czytelnicze notowania, wywiady, nowinki ze świata. Popatrzcie gdzie lubię kliknąć. Zapraszam 🙂
 
1. Najczęściej odwiedzaną przeze mnie witryną jest Mgzn.pl  czyli Magazyn – portal kulturalny. Uderza różnorodnością tematów z zakresu literatury, teatru, filmu, muzyki czy designu. Minimalistyczny layout, świetne artykuły i bogata oferta kulturalna – to jest to! Traktuję Magazyn jak swoisty przewodnik po świecie kultury.
 
 

2. Lubię Booklips.pl – przyciąga nowoczesna popkulturowa formuła. Jak sami podkreślają: „bez przesadnego wydumania i polonistycznego zadęcia„. Dużo tu humoru, ciekawostek, sensacyjek z życia pisarzy. Można też pobyć w światowej bibliotece czy księgarni. Śledzę tu literackie premiery i zapowiedzi. Fajna stronka 🙂

 

 

3. Nikomu chyba nie muszę reklamować strony – dwutygodnik.com. Gazeta oferuje szeroki zakres opinii, felietonów, wywiadów dla wymagających. Cenię dwutygodnik za świetny cykl, dotyczący książki – jej edytorskich perypetii, za sposób opowiadania o tym, co ewoluuje w kulturze i jakie zmiany zachodzą w nas samych. Czytam artykuły w skupieniu i z wielkim namaszczeniem 🙂

 

 

4. Wszyscy wiemy, że książki są ważne.pl, a na pewno wiedzą o tym rodzice, którzy szukają lektur dla swoich pociech, czy też porad na temat mądrego obcowania ze światem technologii. Ideą jest wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych szkrabów. Podpowiadają, wskazują, rozmawiają bo:
 
„Nie dajemy spokoju dzieciom, czytamy im od zawsze, widzą nas z książkami, towarzyszą w pustoszeniu księgarń, pod choinkę i na urodziny dajemy im literaturę, wyciągamy je na literackie spotkania i do innych rzeczywistości”.

 
 
To świetny pokoik z wyjątkowymi historiami, cudnymi ilustracjami i ciekawymi ludźmi.
 

5. Papierowe myśli.pl  proponuje dużo dobrych recenzji, często książek niszowych, będących wyzwaniem i  intelektualną przygodą. Tworzą go pasjonaci wierni papierowym książkom, zachęcający do czytania, podpowiadający jaką lekturę wybrać. Po prostu Twórcy „papierowych myśli”.

 
7. Tajemniczy Lupus Libri.pl  – co prawda blog, ale dla mnie biblioteka, z której coraz częściej wyciągam jakąś literacką perełkę. Książkę z ilustracjami zapraszającymi do świata słów. Autorzy bloga przyznają, że zdobycze wygrzebują z najdalszych zakamarków księgarskich, z najwyższej bibliotecznej półki i często przeszukują meandry internetu. Warunek jest jeden mają „wizualnie zapierać dech w piersi”. Pomagają odkryć ilustrację na nowo i docenić każdy estetyczny szczegół.
Jeśli doceniacie graficzną stronę książki, lubicie zaskakujące ilustracje, to idealny przewodnik.

 

 

 

To mój osobisty top prasowy, istniejący tylko w internecie. Nie zamieściłam w swoim rankingu Lubimy Czytać.pl, nie ujęłam Xiegarni.pl, nie zacytowałam portalu Granice.pl, bo chyba wszyscy dobrze je znamy.

 

Internet, to nie zawsze bałagan, chaos i kompletna degrengolada. Medium nie tylko składające się z obrazu, animacji, głupiego lansu. To nie tylko bezosobowe, coraz krótsze informacje, pozbawione komentarza, a nawet autora. Okazuje się, że są też witryny, gdzie poczujemy się dobrze, gdzie ktoś o nas dba i traktuje z dużym szacunkiem, dając porcję wciągających i mądrych treści.  

 

 Czy Wy też macie swoje ulubione adresy portali, którym warto poświęcić czas?