Często szukam inspiracji do artykułów w miejscach, w których teksty składają się w większej mierze ze słów, niż z obrazków, gdzie ważny jest język wypowiedzi, zaskakujące spojrzenie autora na temat.

Wypatruję witryn tworzonych z pasją, otwartych na różne nurty artystyczne. Takich, gdzie znajdę odważne opinie poparte merytorycznym komentarzem. Chcę więcej wiedzieć o ludziach mających ciekawe spojrzenie na kulturę i życie. Interesują mnie nowości wydawnicze, ale też lektury sprzed lat. Nie stronię od pięknych zdjęć, artystycznych ilustracji, humorystycznych scenek.
Dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi ulubionymi wirtualnymi magazynami. Mają nie tylko dobre treści, ale też przyciągają uwagę swoim ciekawym wyglądem. Czytając je, mam wrażenie, jakbym przeglądała luksusową gazetę o kulturze, czy sztuce.
Na pewno większość z Was ma swoje wirtualne “zakamarki”, takie na które zaglądacie w wolnej chwili, sprawdzając, co akurat w kulturze “piszczy”, jakie są oficjalne czytelnicze notowania, wywiady, nowinki ze świata. Popatrzcie gdzie lubię kliknąć. Zapraszam 🙂
1. Najczęściej odwiedzaną przeze mnie witryną jest Mgzn.pl  czyli Magazyn – portal kulturalny. Uderza różnorodnością tematów z zakresu literatury, teatru, filmu, muzyki czy designu. Minimalistyczny layout, świetne artykuły i bogata oferta kulturalna – to jest to! Traktuję Magazyn jak swoisty przewodnik po świecie kultury.

2. Lubię Booklips.pl – przyciąga nowoczesna popkulturowa formuła. Jak sami podkreślają: “bez przesadnego wydumania i polonistycznego zadęcia“. Dużo tu humoru, ciekawostek, sensacyjek z życia pisarzy. Można też pobyć w światowej bibliotece czy księgarni. Śledzę tu literackie premiery i zapowiedzi. Fajna stronka 🙂

 

3. Nikomu chyba nie muszę reklamować strony – dwutygodnik.com. Gazeta oferuje szeroki zakres opinii, felietonów, wywiadów dla wymagających. Cenię dwutygodnik za świetny cykl, dotyczący książki – jej edytorskich perypetii, za sposób opowiadania o tym, co ewoluuje w kulturze i jakie zmiany zachodzą w nas samych. Czytam artykuły w skupieniu i z wielkim namaszczeniem 🙂

 

4. Wszyscy wiemy, że książki są ważne.pl, a na pewno wiedzą o tym rodzice, którzy szukają lektur dla swoich pociech, czy też porad na temat mądrego obcowania ze światem technologii. Ideą jest wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych szkrabów. Podpowiadają, wskazują, rozmawiają bo:
“Nie dajemy spokoju dzieciom, czytamy im od zawsze, widzą nas z książkami, towarzyszą w pustoszeniu księgarń, pod choinkę i na urodziny dajemy im literaturę, wyciągamy je na literackie spotkania i do innych rzeczywistości”.

 
To świetny pokoik z wyjątkowymi historiami, cudnymi ilustracjami i ciekawymi ludźmi.

5. Papierowe myśli.pl  proponuje dużo dobrych recenzji, często książek niszowych, będących wyzwaniem i  intelektualną przygodą. Tworzą go pasjonaci wierni papierowym książkom, zachęcający do czytania, podpowiadający jaką lekturę wybrać. Po prostu Twórcy “papierowych myśli”.

 

6. Wszystko Co Najważniejsze.pl znajdziesz właśnie na tej stronie. To portal, w którym zarówno autorzy, jak i czytelnicy czują się świetnie, czerpiąc wiedzę, wymieniając się doświadczeniami, dyskutując. Wynajduję tu to, co najważniejsze w świecie, w social media, co ciekawe i rozwijające. To fantastyczny miejsce z interesującymi artykułami prasowymi.


7. Tajemniczy Lupus Libri.pl  – co prawda blog, ale dla mnie biblioteka, z której coraz częściej wyciągam jakąś literacką perełkę. Książkę z ilustracjami zapraszającymi do świata słów. Autorzy bloga przyznają, że zdobycze wygrzebują z najdalszych zakamarków księgarskich, z najwyższej bibliotecznej półki i często przeszukują meandry internetu. Warunek jest jeden mają “wizualnie zapierać dech w piersi”. Pomagają odkryć ilustrację na nowo i docenić każdy estetyczny szczegół.
Jeśli doceniacie graficzną stronę książki, lubicie zaskakujące ilustracje, to idealny przewodnik.

 

 

To mój osobisty top prasowy, istniejący tylko w internecie. Nie zamieściłam w swoim rankingu Lubimy Czytać.pl, nie ujęłam Xiegarni.pl, nie zacytowałam portalu Granice.pl, bo chyba wszyscy dobrze je znamy.

 

Internet, to nie zawsze bałagan, chaos i kompletna degrengolada. Medium nie tylko składające się z obrazu, animacji, głupiego lansu. To nie tylko bezosobowe, coraz krótsze informacje, pozbawione komentarza, a nawet autora. Okazuje się, że są też witryny, gdzie poczujemy się dobrze, gdzie ktoś o nas dba i traktuje z dużym szacunkiem, dając porcję wciągających i mądrych treści.  

 

 Czy Wy też macie swoje ulubione adresy portali, którym warto poświęcić czas?