Czy myślisz o pisaniu? O wyrażaniu siebie poprzez słowo? O tworzeniu, o książce? Czy bliskie jest ci stwierdzenie – chcę pisać!

 Czujesz, że to dla ciebie, a jednocześnie, nie wiesz, od czego zacząć albo boisz się pokazać tego, co już stworzyłeś. Nie do końca wierzysz, że się uda? Brakuje wizji, wypełnienia luk powstałych przy pisaniu? Masz dużo wątpliwości, a jednocześnie chcesz spróbować.  Szukasz rozwiązania? Nic prostszego…

Spotkaj się z profesjonalnym doradcą, który twoje słabe strony przekuje w twórczą moc. Pisarskie demony znikną bez śladu! Dzięki temu, że jest poręczny, zabierzesz go ze sobą wszędzie. Niech zawsze będzie twoją inspiracją! Poradnik kreatywnego pisania – Piszę bo chcę, autorstwa Krystyny Bezubik, jest publikacją, która „otwiera drzwi do przygody z piórem, wyobraźnią i przede wszystkim z samym sobą„. Zrozumiesz, że w pisaniu wcale nie chodzi o sławę, fortunę, zawieranie znajomości, ale o to, by uszczęśliwić innych i przede wszystkim siebie.
 
„Z jakichkolwiek powodów siadamy, aby zacząć pisać, tworzenie nas zmienia, rozwija. (…) Gdy stawiamy ostatnią kropkę, jesteśmy już kimś innym, niż na początku”.
Uważasz, że wszystko, co do tej pory stworzyłeś jest kiepskie. Czysta grafomania, nie zasługująca na niczyją uwagę… Ale, ale … od czegoś trzeba zacząć, dziś jest słabiej, ale jutro, za tydzień, miesiąc, rok uznasz, że twoja twórczość jest bardzo dobra, lubiana, masz wiernych czytelników. Chodzi o to, aby obrać kierunek. Jeśli boisz się zrobić to samotnie, za daleko na kurs, za drogo warsztaty, spróbuj z poradnikiem. To pierwszy mały krok. Zacznij od odpowiedzi na pytanie, które jest jednocześnie zaproszeniem do realizacji marzenia, do zdania sobie sprawy, jak wiele znaczy dla ciebie pisanie. Czy tego szukasz w życiu? Rozpoczynasz spotkanie, niezwykłe i najważniejsze, bo ze swoim wewnętrznym JA.
 
„Wyobraź sobie, że rok swojego życia spędzasz na pisaniu, żyjąc w możliwie najprostszy sposób. Gdzie jesteś?”.
 
Czy już wiesz? Jak się czujesz? Zastanawiasz się, jakby to było, tworzyć historie. Odnajdywać słowa, które splatałby się w poruszające opowieści.
 
Autorka zada ci jeszcze wiele pytań. Niektóre wydadzą się błahe, śmieszne, inne kompletnie abstrakcyjne i tylko z pozoru bezsensowne, bo tak naprawdę mają poruszyć wyobraźnię i kreatywność. Zbudują przeświadczenie, że pisanie jest przede wszystkim dobrą zabawą! A tę teorię podtrzymają osobowości literackie – Stephen King, Umbrto Eco, Patricia McGerr. Łączy ich pisanie, dzieli podejście do pracy. Być może rady, któregoś z nich spodobają ci się? Zdecyduj sam.
 
Pisarka poleca nagrania audio z ćwiczeniami motywacyjnymi, namawia do wizualizacji twórczego sukcesu. Poza tym, podaje źródła, do których warto zaglądać, uczyć się, inspirować. Stawia przed tobą wyzwania w formie zadań. Podejmij je! Rozruszaj szare komórki!
 
Twórczyni podręcznika szuka najlepszych rozwiązań.. Zadba też o to, aby nie ogarnęła cię samotność. Wprowadzi w rozmowę, w której biorą udział – Aleksandra, Iza i Ania – bohaterki poradnika. Mają podobne dylematy, jak ty. W miarę postępu książki, nowych zagadnień, poznawania kolejnych tajników pisarskich, jak: konstrukcja fabuły, tworzenie bohatera, pisanie dialogu i wiele innych, coraz lepiej radzą sobie z pisaniem. Czują się pewniej. Mają większą motywację do robienia tego, czego pragną. Ewoluują. Myślą już inaczej. Dyskusja sprawi, że usiądziesz z nimi przy kawiarnianym stoliku i weźmiesz udział w kursie. A przy tym, ogarnie cię ekscytacja i ciekawość – co się wydarzy?
 
„Chcę abyś czytając, poczuła się (poczuł się), jakbyś była (był) na kursie. Jakbyś uczestniczyła (uczestniczył)  w naszych rozmowach. Jeśli prowadząca zajęcia zadaje pytanie, odpowiedz na nie. Przeczytaj uważnie słowa uczestniczek kursu. Zastanów się na ile blokady uczestniczek kursu są twoimi blokadami. Na ile wybory mogą być twoimi wyborami. Jeśli się z nimi nie zgadzasz poszukaj swojej odpowiedzi i swojego rozwiązania. Rozmowy, które zapisałam potraktuj jak lustro i inspirację dla samego pisania i myślenia o nim”.

 

„Piszę bo chcę. Poradnik kreatywnego pisania” jest książką dynamiczną, którą znakomicie się czyta. Słychać tu echa rozmów, prowadzonych na warsztatach pisarskich, organizowanych przez Krystynę Bezubik. To dzięki nim, autorka zgromadziła wiele cennych uwag, pytań, ćwiczeń przydatnych dla osób, zaczynających swoją literacką podróż. Poradnik składa się z dwóch części. W pierwszej – pisarka doradza jak pozbyć się blokad, jak zbudować wiarę we własne możliwości i pozytywnie się „nakręcić”. Namawia na realizację marzenia, o dobrej pracy.

Druga część skupia się na praktycznych wiadomościach potrzebnych, do opanowania warsztatu pisarza, czyli – tworzenie planu, szkicu, konspektu, dialogu, bohatera, fabuły i zaskakującego zakończenia. Może wybierzesz czekanie na wenę, a może spontaniczną zabawę, która poprowadzi cię do pisania? Przekonaj się!

 

 

To idealne kompendium dla tych, którzy myślą o własnej książce. Jest „drogowskazem”, do znalezienia w sobie odwagi pisania. Bo tworzenie wymaga od nas odwagi. To odwaga poddania się ocenie innych. Zawsze warto spróbować.
 
„Pisanie nie jest życiem, myślę jednak, że czasami może stać się powrotem do życia”.
Dziękuję autorce za możliwość przeczytania książki.
Za porcję pozytywnej energii :))Krystyna Bezubik piszę dla nas TU„Piszę, bo chcę…” ukazała się nakładem wydawnictwa E-bookowo