Czy biblioteka może nas jeszcze zadziwić? Odkryć głęboko skrywane tajemnice? Odsłonić kulisy historii? Rozszyfrować poplątany labirynt regałów, wypełnionych książkami? Czy w XXI wieku, zdominowanym przez elektronikę, współczesna biblioteka znaczy to samo, co kilkanaście lat wcześniej? Czy pachnie jeszcze starymi tomiskami? Otwiera tysiące magicznych  drzwi do innych światów… Czy nadal słychać w niej ciszę i czuć obecność na pustym krześle obok?

Nie znam odpowiedzi na te pytania, bo już od bardzo dawna nie odwiedzałam biblioteki, i wcale nie dlatego, że jej nie lubię. Gdzieś w codziennym pośpiechu zgubiłam ścieżkę do tej uwielbianej przeze mnie  „świątyni książek”.  Niezmiennie, od dzieciństwa marzę o nocnych odwiedzinach ulubionej biblioteki.

 

„Jestem przekonana, że gdybym kiedyś została w starej bibliotece po zamknięciu, sama i po ciemku, mogłabym zobaczyć lśnienie półek jak ogni świętego Elma nad masztami żaglowca. Słyszałabym też ich głos: szmer kartek i szept atramentu. Jestem przekonana, że książki żyją i oddychają…” 
Dlatego postanowiłam, że tym razem odwiedzę moją ulubioną bibliotekę, a wizyta będzie dosyć oryginalna, bo już 30 maja szykuje się ogólnopolska NOC BIBLIOTEK. 
– W całej Polsce w bibliotekach publicznych i szkolnych, które zgłosiły się do akcji, będą się odbywać różne imprezy, spotkania czytelnicze, ale również seanse niemalże z duchami, ponieważ akcję organizujemy pod hasłem – Groza nie czytać! – zapowiada Irena Koźmińska, prezes Fundacji ABC. Cała Polska Czyta Dzieciom.
Imprezie towarzyszy akcja „Przynieś książkę do biblioteki” – biblioteki zgłaszają podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzający mogą przekazywać już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów.
Zapowiada się interesująco. Pamiętajcie, że biblioteka jest miejscem magicznym, bramą w czasie, tysiącem głosów, które opowiedzą każdą historię . Bo –
„Biblioteka stanowi obszar wolnej miłości, ofiarowuje niezobowiązujące romanse, przelotne związki, kapryśne lektury, niekiedy zachwyt, czasem też ułudę, ale zawsze z możliwością szybkiej zmiany, książki sprawiają, że ruchliwa powierzchnia wydarzeń zatrzymuje się nagle. Zatrzymuje się cała rzeczywistość”.
 
Informacje o Nocy Bibliotek znajdziecie TUTAJ


Jestem ciekawa czy się wybieracie? Lubicie bibliotekę w swojej miejscowości ?
 

Cytaty występujące w tekście wg kolejności:
1. Carla Montero, Szmaragdowa tablica
2. Adam Zagajewski, Lekka przesada